فیزیوتراپی شانه

001

شانه یکی از مفاصل بسیار پیچیده و بسیار پر تحرک بدن است و به همین دلیل یکی از نقاطی است که بسیار زیاد در گیر مشکلات مختلف می شود. بسیاری از بیماری ها شانه در صورت رسیدگی سریع با فیزیوتراپی شانه و ورزش های اصلاحی قابل در مان است و در صورت وخیم بودن مشکل و یا رسیدگی نامناسب به مشکلات کوچک، درمان با جراحی شانه همراه خواهد  بود.

فیزیوتراپی شانه شامل اقدامات برای کاهش درد و التهاب، افزایش دامنه فعال و غیر فعال و افزایش قدرت و استقامت عضلانی می باشد. در ابتدا مراجعه بیمار به فیزیوتراپی، ارزیابی اولیه انجام گرفته و با توجه به اینکه مشکل ممکن است منشا عصبی، التهابی و یا مکانیکی داشته باشد، درمان های متفاوت صورت می‌گیرد.

دردهای حاد و التهابی نیازمند اقدامات کاهش درد و التهاب از جمله دستگاه های تحریک الکتریکی اولتراسوند، لیزر و ماساژهای سطحی می باشد. درد های مزمن و بامنشا مکانیکی نیازمند اقداماتی مانند درمان های دستی در جهت رفع گرفتگی های عضلانی و گیر افتادگی های سطوح مفصلی و نیز تمرین درمانی برای بالا بردن ثبات و قدرت مفصل شانه می باشد.

در دردهایی با منشا عصبی نیز پس از معاینه دقیق، درمان اصلی بر روی ناحیه گردن و اعصاب گردنی به منظور کاهش فشار روی عصب صورت می گیرد. فیزیوتراپی ناحیه شانه در کلینیک تخصصی توان نوین با توجه به تجربه چندین ساله ی تیم تخصصی توان نوین با اساتید محترم فوق تخصص شانه نظیر دکتر مهدی پور و دکتر اصلانی بطور کامل و طبق علم امروز انجام می شود.

درمان و فیزیوتراپی ناحیه شانه،کتف و بازو

مرحله اول: معاینه دقیق ارزیابی، گرفتن تاریچه دقیق، انجام تست های لازم و تشخیص علت و پاتولوژی می باشد.

مرحله دوم: اجرا یک پلان درمانی جامع و کامل شامل استفاده از دستگاه های ضد درد و ضد التهابی نظیر Tens و اولتراسوند و استفاده از دستگاه های نظیر لیزر برای تسریع ترمیم یا مگنت برای بهبود ناحیه شکستگی ،استفاده از تکنیک های دستی، اصلاح پوزیشن و تیپ در صدد رفع محدودیت ها و تسریع بهبودی بر خواهیم آمد. تمرین درمانی و انجام ورزش ها بسیار اثر گذار و قابل ذکر است .

bazo2
bazo3

حرکات فیزیوتراپی شانه راست

شانه پرتحرک ترین مفصل در بدن است و حرکات بزرگ اندام فوقانی از قسمت مفصل شانه و کتف انجام می گیرد از آن جایی که اکثر افراد در جامعه راست دست بوده لذا توان بخشی موثر و باز گردانی استقلال فرد اهمیت ویژه ای دارد.

همچنین چون اختلال در مفصل شانه در طولانی مدت به اختلال در وضعیت کلی بدن از جمله پاسچر فرد را منجر می شود لذا فیزیوتراپی شانه به موقع، از از عوارض احتمالی بعدی جلوگیری می کند.

در توان بخشی شانه راست با توجه به وضعیت حاد یا مزمن بودن اختلال درمان لازم در جهت کاهش درد کاهش التهاب ایجاد ثبات در مفصل همچنین افزایش قدرت و استقامت عضلانی به منظور بالا بردن سطح توانایی بیمار در انجام کارهای شخصی و کارهای روزانه خود و بازگشت به شغل و وضعیت قبل از ایجاد آسیب انجام می شود.

تمرینات فیزیوتراپی شانه چپ

از آن چه که شانه مفصل پر تحرکی است، لذا انجام فیزیوتراپی شانه هر دو سمت بدن در حین بروز اختلال بسیار ضروری می‌ باشد.

در مورد توان بخشی شانه چپ ،مواردی همچون کاهش التهاب و ادم با استفاده از ماساژ های سطحی و وضعیت دهی اندام بالاتر از سطح بدن، انجام اقدامات درمانی به منظور کاهش درد با استفاده از جریان های الکتریکی و دستگاه های لیزر، دیاترمی و مگنت تراپی همچنین افزایش دامنه مفصلی فعال و غیرفعال با استفاده از از دستگاه cpm و درمان های دستی بسیار مهم می باشد.

مرحله بعدی تمرینات است که با هدف افزایش استقامت و قدرت عضلانی و همچنین ایجاد ثبات بیشتر در مفصل شانه چپ انجام می گیرد تمرینات ثباتی در افراد بسیار اهمیت دارد زیرا مفصل شانه مفصل پر تحرک و بی ثباتی است لذا تمرینات ثباتی باید در ابتدا شروع شده و توأم با اقدامات ضد درد پیشرفت یابد.

shane

بیماری ها و درگیری های شایع ناحیه شانه ، کتف و بازو

  پارگی تاندون های روتیتور کاف ( Rotator caff rupture)

  بورسیت های شایع  (Sub acromion bursitis)

 خشکی مفصل شانه Frozen shoulder – grade) 1- 2-3)

 نقاط ماشه ای (Trigger point)

  گیر افتادگی ها و محدویت ها (Impingement synd)

  آرتروز های شدید (Degenerative joint   disease – DJD)

  دررفتگی های شانه (Shoulder dislocation)

  عمل جراحی های ناحیه شانه

  عمل جراحی بنکارت، آرتروسکوپی

  شکستگی های شایع شانه و استخوان بازو

  درگیری های عصب این ناحیه و شبکه بازویی

 بیماری در کودکان (Erb palsy)

هزینه درمانی فیزیوتراپی شانه، کتف و بازو

هزینه درمانی این ناحیه در کلینیک تخصصی توان نوین فقط طبق تعرفه های دولتی درمانهای انجام شده در هر جلسه قابل پرداخت می باشد.

در ارتباط با مشکل یا بیماری خود و اطمینان از کارایی این دستگاه شما می توانید به فیزیوتراپی تخصصی توان نوین مراجعه کرده و به صورت رایگان با متخصص کلینیک(دکتر نوشین الوندیان) مشاوره بگیرید.